Konferencja AAC
- przez Ilona Król
Ponad 220 uczestników, ogrom wiedzy, prelegenci z niepowtarzalnym doświadczeniem, towarzyszące wszystkim poczucie wagi poruszanej tematyki dla jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Tak można by w skrócie opisać konferencję Innowacyjne Strategie AAC, która odbyła się 8 listopada w centrum G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce.
Konferencję w niezwykły sposób rozpoczął pantomimiczny spektakl "Afera cyrkowa" w wykonaniu Teatru Cienie, którego aktorami są uczniowie z OREW im.K.Rajtar PSONI Koło w Jarosławiu. Grupę prowadzi reżyser Paweł Sroka przy współpracy nauczycieli i terapeutów Ośrodka.
O znaczeniu komunikacji dla jakości życia osób z niepełnosprawnościami i swoich doświadczeniach z wdrażania technologii wspomagających opowiedziała uczestnikom Katarzyna Łuszczak z Poznania założycielka Atabi Komunikacja i technologia wspomagająca, wykładowca Akademii "Mogę Potrafię Chcę" działającej przy Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Zespołem Retta.
Skype-owe rozmowy z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną (z odległych miejsc w kraju) o tym jak komunikatory internetowe czy media społecznościowe wpływają na Ich pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym przeprowadziła Anna Kwiatkowska. P. Anna realizuje przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ZG liczne projekty ukierunkowane na wdrażanie nowych technologii. Jest także oficjalną ambasadorką programu Erasmus.
Innowację społeczną AAC-owy Asystent zaprezentowali jej twórcy: Barbara Bytnar i Witold Wesołowski. Innowacja powstała i jest testowana w projekcie pn. "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" realizowanego przez ZG PSONI ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Podczas przerwy można było zapoznać się z aplikacją TiM na tablet, smartfon czy komputer opracowaną przez współorganizatora konferencji firmę DKK Development a także innymi narzędziami ułatwiającymi porozumiewanie się.
Drugą część spotkania rozpoczęła prezentacja praktycznego wykorzystania różnorodnych AAC-owych narzędzi w codziennym wspieraniu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną - uczniów jarosławskiego Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego.
Swoimi doświadczeniami podzieliły się specjalistki w tej dziedzinie - logopedka p.Joanna Sebastianka i psycholog p.Sylwia Lepionka.
O zaletach autorskich aplikacji ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami komunikowanie się z innymi osobami eWIB i TiM opowiedzieli Barbara Bytnar z Witoldem Wesołowskim (eWIB) oraz Łukasz Działo Prezes Zarządu DKK Development (TiM).
Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: p.Damian Skowronek korzystający z aplikacji TiM, p.Małgorzata Skowronek - mama p.Damiana, p.Agnieszka Hanusewicz - asystentka p.Damiana, p.Julita Stępień logopedka w Zespole Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, p.Patryk Botwina - uczeń OREW, p.Kamil Gwóźdź i p.Kacper Kwiecień - uczniowie Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy PSONI Koło w Jarosławiu p.Aneta Litwiak dyrektor OREW im.K.Rajtar w Jarosławiu, p.Monika Hanas kierownik filii zamiejscowej jarosławskiego OREW w Oleszycach, p.Łukasz Działo Prezes DKKDevelopmental.
Konferencję i dyskusję poprowadziła p.Bernadeta Szczypta z Polskiego Radia Rzeszów.
Organizatorami tego wydarzenia był OREW im.K.Rajtar PSONI Koło w Jarosławiu oraz firma DKK Development.
Zespołowi Ośrodka gratulujemy udanego, tak bardzo ważnego przedsięwzięcia !